În amintirea unei nopţi de... nuntă
În amintirea unei nopţi de nuntă
În care noi, firav, ne-am cunoscut,
Tu invitată, eu solist, ce cântă
Şi azi speranţa timpului, pierdut.
Ai apărut când nu mă aşteptam
Nici nu credeam că tu vei fi acolo,
Îţi aminteşti cât de mult insistam
Să cânţi şi tu o melodie, solo.
În rochia-ţi albastră şi lucioasă
Legănat dansai, exact ca o regină
Şi îmi păreai atâta de frumoasă
Plin de prăjituri era şi de pălincă.
Îţi mai făceam cu ochiul uneori
Când tu dansai în cerc, înflăcărată,
Visându-te pe un câmp larg cu flori
Cu doi nasturi la bluza... descheiată.
În pauze ne mai plimbam pe-afară
Pe-aleea-ngustă cu miros de tei,
Un suc acidulat, duo dintr-o ţigară
Eşti încă-ntipărită-n ochii mei.
După miezul nopţii te-ai schimbat
Devenind mult, mult prea senzuală,
Câte-un pic, pic, noi ne-am apropiat
Pe-o tristă bancă, într-o veche şcoală.
Aveai încă sclipici pe umerii-ţi goi
Emotiv cu buzele parcă l-am luat,
Lumea se uita pe furiş la noi:
,,Uite dragă, ăştia s-au cuplat!''
Cu puţin tupeu înspre dimineaţă
La un dame blues, tu, m-ai invitat,
Mi-ai şoptit ceva, un pupic pe faţă...
Şi... la revedere, pa, pa, ai plecat.
Dan Lucian Corb 15 iulie 2002
Anti Stres 2 pe zi

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu